Witamy w serwisie zapytaj.co.pl. Możesz tutaj zadać pytanie na dowolny temat. Na pewno znajdzie się ktoś, kto zechce Ci pomóc. Zachęcamy do rejestracji i zadawania pytań.

Mikrotik RB750GL - aktualizacja (firmware upgrade)

0 głosów
Pobawiłem się trochę ustawieniami routera Mikrotik 750GL w wersji 5.4 i w pewnym momencie okazało się że router nie jest wykrywany w Winbox-ie. Próby resetu nic nie dawały. Jednocześnie, Mikrotik nie wyglądał żeby był padnięty. Postanowiłem więc użyć Netinstall-a (http://www.mikrotik.com/download) aby zresetować ustawienia (ew. zaktualizować RouterOS). Aktualna wersja to 6.6, najnowszy firmware też jest w wersji 6.6. Tutaj jest bespośredni link do "paczki" wszystkich niezbędnych komponentów: http://download2.mikrotik.com/routeros/6.6/routeros-mipsbe-6.6.npk

Na stronie producenta jest opisany proces upgradu: http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Netinstall

Niestety, nie wszystko jest tam precyzyjnie opisane i trzeba było poeksperymentować. Po kilku próbach upgrade się w końcu udał i chciałem się podzielić spostrzeżeniami:

Pierwsza rzecz - wyłączamy wszystkie zbędne programy, wyłączamy w komputerze firewall-a i programy antywirusowe. W Windows7 podobno trzeba również przelogować sie na konto Administratora.

1. Podłączamy kartę sieciową komputera bezpośrednio z 1-szym portem Mikrotika.
2. Ustawiamy adres karty sieciowej w komputerze np. na 192.168.1.1
3. uruchamiamy netinstall-a i tak jak to jest na pierwszym rysunku (http://wiki.mikrotik.com/images/6/6a/2009-01-27_1224.jpg ) - zaznaczamy "Boot server enabled" i podajemy adres pod jakim będzie widoczny mikrotik (czyli w przykładzie 192.168.1.2). Oczywiście adresy mogą być inne ale ważne żeby byłe w tej samej podsieci (no i różne oczywiście).
4. wybieramy odpowiednią paczkę (przyciśk "Browse") uprzednio ściągniętą z podanego powyżej linku.
5. teraz trzeba zresetować router tak aby wszedł w tryb komunikacji z netilnstall-em. Robimy to tak:
- wyłaczamy zasilanie routera
- przy pomocy długopisu, wykałaczki, itp. wciskamy mikroprzycisk "Reset" i cały czas go przytrzymujemy
- włączamy zasilanie i przytrzymujemy Reset tak długo aż w okienku netinstall-a pojawi się (pod nazwami dysków twardych) :  nstreme "adres MAC routera" Ready
6. mozemy teraz zaznaczyć checkbox "Keep old configuration" jeśli chcemy aby bieżace ustawienia pozostały niezmienione a tylko firmware sie zmienił. W moim przypadku chodziło głównie o reset ustawień więc nie zaznaczałem tego.
7. zaznaczamy nazwę routera, wybrany pakiet i klikamy "Install" - w miejsce "Ready" pojawia się "Installing"
8. cały proces transferu danych powinien trwać ok 10 sekund - powinien być widoczny pasek progresu
9. jak sie zakończy, powinien sie pojawic napis "OK" w miejsce "Installing" przy adresie MAC routera. Nie pojawia się button "Boot" tak jak w instrukcji ale chyba "mignie" informacja że router jest boot-owany (nie pamiętam dokładnie)
10. router jest gotowy - ja jeszcze wyłaczyłem go z sieci i ponownie włączyłem

Udało mi się to dopiero za 3-cim razem. Wcześniej proces zawiesił na "Partitioning and formatting harddrive", czekałem dosyć długo nic się nie działo więc wyłaczyłem zasilanie i zrobiłem jeszcze raz reset routera.
Drugim razem mignęło tylko "Installing" i zamiast "OK" pojawił się "Ready" - wyłaczyłem zasilanie i zrobiłem jeszcze raz reset routera.
Dopiero za trzecim razem się udało czego i Wam życzę.
zapytał 8 lat temu w kategorii Komputery tomek (1,740 punktów) edytowane 8 lat temu tomek

0 Odpowiedzi

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi
zapytał 7 lat temu w kategorii Komputery kaban (1,580 punktów)
0 głosów
0 odpowiedzi
0 głosów
1 odpowiedź
zapytał 10 lat temu w kategorii Komputery anonimowy
0 głosów
4 odpowiedzi
0 głosów
1 odpowiedź
zapytał 11 lat temu w kategorii Komputery anonimowy